Find
DocumentsSearch
in DocumentsBrowseThemesDetailed
DescriptionUser
Documentation About American
Archives

Previous Document   Next Document

Returns of Officers of sixteen Regiments, in New-York. [1775-10-20] Visscher, Matthew. [S4-V3-p1118] [Document Details][Complete Volume]


Returns of Officers of Several New-York Regiments

Page v3:1118

RETURNS OF OFFICERS OF SEVERAL NEW-YORK REGIMENTS.

CITY OF ALBANY. — FIRST REGIMENT.

Jacob Lansing, Junior, Colonel; Dirck Ten Broeck, Lieutenant-Colonel; Henry Wendell, Abraham Cuyler, Majors; Volkert A. Douw, Adjutant; Ephraim Van Veghten, Quartermaster.

John Barclay, Captain; John Price, Abraham J. Yates, Lieutenants; John Scott, Ensign.

Thomas Barret, Captain; Matthew Visscher, Abraham Eights, Lieutenants; John Hoogkerk, Ensign.

John Williams, Captain; Henry Staats, Barent Van Aelen, Lieutenants; Henry Hogen, Ensign.

John M. Beekman, Captain; Isaac De Freest, Abraham Ten Eyck, Lieutenants; Teunis Van Veghten, Ensign.

Page v3:1119

Harmanus Wendell, Captain; William Hun, Jacob G. Lansing, Lieutenants; Cornelius Wendell, Ensign.

John N. Bleecker, Captain; John J. Beekman, Casparus Pruyn, Lieutenants; Nicholas Marselis, Ensign.

A true copy from the Returns of the Committees of the different Wards: MATTHEW VISSCHER, Clerk.

SCHENECTADY DISTRICT. — SECOND REGIMENT.

Abraham Wemple, Colonel; Jacob Schermerhorn, Lieutenant-Colonel; Abraham Swits, First Major; Nicholas Veeder, Second Major; Arent N. Van Petten, Adjutant; John Peeck, Quartermaster.

Jillis J. Fonda, Captain; Andrew Van Petten, First Lieutenant; Myndert Wemple, Second Lieutenant; Nicholas Yates, Ensign.

John Myndertse, Captain; Gerrit N. Veeder, First Lieutenant; Solomon Pendleton, Second Lieutenant; Lawrence Myndertse, Ensign.

John Van Petten, Captain; Cornelius Mabey, First Lieutenant; Simon F. Van Petten, Second Lieutenant; Daniel Loll, Ensign.

Abraham Wemple, Captain; Thomas B. Banckcr, First Lieutenant; Abraham Swits, Second Lieutenant; John B. Vrooman, Ensign.

John Wasson, Captain; — —, First Lieutenant; — —, Second Lieutenant; — —, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

DISTRICT OF MANOR RENSSELAERWYCK.

THIRD REGIMENT.

Abraham Ten Broeck, Colonel Commandant; Francis Nicoll, Lieutenant-Colonel; Henry Quackenbush, Barent Stoats, Majors; John P. Quackenbush, Adjutant; Christopher Lansing, Quartermaster.

Henry Quackenbush, Captain; Jacob J. Lansing, First Lieutenant; Levinus Winne, Second Lieutenant; John Van Woerdt, Ensign.

Abraham D. Fonda, Captain; Henry Oothoudt, Jun., First Lieutenant; Levinus F. Lansing, Second Lieutenant; Jacob J. Lansing, Ensign.

Peter Schuyler, Captain; Abraham Witbeck, First Lieutenant; Henry Ostrum, Second Lieutenant; Peter S. Schuyler, Ensign.

Barent Staats, Captain; Dirck Becker, First Lieutenant; John Van Wie, Second Lieutenant; George Hogan, Ensign.

Gerrit G. Vandenbergh, Captain; Peter Van Wie, First Lieutenant; Wouter Becker, Second Lieutenant; Abraham Shugerland, Ensign.

FOURTH REGIMENT.

Killiain Van Rensselaer, Colonel; John H. Beekman, Lieutenant-Colonel; Cornelius Van Beuren, Jacob C. Schermerhorn, Majors; Jacobus Vanderpoel, Adjutant; John A. Lansing, Quartermaster.

Coenradt Ten Eyck, Captain; Peter Witbeck, First Lieutenant; Albert H. Van Derzte, Second Lieutenant; John L. Witbeck, Ensign.

William P. Winne, Captain; John De Voe, First Lieutenant; Philip C. Look, Second Lieutenant; Cornelius Van Derzee, Ensign.

Volkert Veeder, Captain; Abraham Veeder, First Lieutenant; Jacob La Grange, Second Lieutenant; Andrew Truax, Ensign.

Jacob Van Aernam, Captain; John Groot, First Lieutenant; George Wagenaer, Second Lieutenant; Frederick Cranzt, Jun., Ensign.

Jacob Ball, Captain; John Warner, First Lieutenant; Peter Diets, Second Lieutenant; Jost Schefer, Ensign.

FIFTH REGIMENT.

Stephen Schuyler, Colonel; Gerrit G. Vandenbergh, Lieutenant-Colonel; Peter P. Schuyler, Volkert Veeder, Majors; Maas Van Vranken, Adjutant; Francis Marshall, Quartermaster.

Cornelius Van Beuren, Captain; Nicholas Staats, First Lieutenant; Obadiah Lansing, Second Lieutenant; Philip Staats, Ensign.

Page v3:1120

John H. Beekman, Captain; Jacob C. Schermerhorn, First Lieutenant; Abraham J. Van Valkenburgh, Second Lieutenant; Jacobus Vanderpoel, Ensign.

Volkert Van Veghten, Captain; Gerrit T. Vandenburgh, First Lieutenant, John Amory, Second Lieutenant; Jacob Van Schaick, Ensign.

Isaac Muller, Captain; Henry Shans, First Lieutenant; Johannes Lodewick, Second Lieutenant; John Muller, Ensign.

Philip De Freest, Captain; Rymer Van Alstyne, First Lieutenant; Peter Sharp, Second Lieutenant; David De Freest, Ensign.

John J. Fonda, Captain; John P. Fonda, First Lieutenant; George Berger, Second Lieutenant; George Scharpe, Ensign.

SIXTH REGIMENT.

Stephen J. Schuyler, Colonel; Henry K. Van Ronsselaer, Lieutenant-Colonel; Philip De Freest, John J. Fonda, Majors; Volkert Oothoudt, Adjutant; Jacob Van Alstyne, Quartermaster.

Henry H. Gardeneer, Captain; Jacob Vanderheyden, First Lieutenant; Adam Beam, Second Lieutenant; Henry Tincher, Ensign.

Cornelius Lansing, Captain; Lodewick Snyder, First Lieutenant; Andries Stool, Second Lieutenant; Jacob Weeger, Ensign.

Luke Schermerhorn, Captain; James Magee, First Lieutenant; Reuben Knap, Second Lieutenant; Aaron Hamon, Ensign.

Ichabod Turner, Captain: Joel Pease, First Lieutenant; Jonathan Niels, Second Lieutenant; Joel Curtis, Ensign.

Caleb Bentley, Captain; Samuel Show, First Lieutenant; David Hustis, Second Lieutenant; Thomas Crandell, Ensign.

James Dennison, Captain; Stephen Niels, First Lieutenant; Obadiah Vaughan, Second Lieutenant; Oliver Bently, Ensign.

A true copy from the Return of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

KINDERHOOK DISTRICT. — SEVENTH REGIMENT.

Andries Witbeck, Colonel; Barent Vanderpoel, Lieutenant-Colonel; Lawrence Goes, Cornelius Van Schaick, Majors; Isaac Vanderpoel, Adjutant; John D. Goes, Quartermaster.

First Company: Lambart Borghardt, Captain; Isaac P. Van Valkenburgh, First Lieutenant; Johannes J. Van Alstyne, Second Lieutenant; Nicholas Kittle, Jun., Ensign.

Second Company: Gysbert S. Scherpe, Captain: Johannes Philip, First Lieutenant; Peter J. Van Valkenbergh, Second Lieutenant; Goose Quackenboss, Ensign.

Third Company: Philip Van Alstyne, Captain; John J. Goes, First Lieutenant; Peter Hugunine, Second Lieutenant: Andries Vanderpoel, Ensign.

Fourth Company: Dirck Gardinier, Captain; Evert Vosburgh, First Lieutenant; Johannes Klauw, Second Lieutenant; Jacobus McNiel, Ensign.

Fifth Company: Abraham J. Van Alstyne, Captain; Burger Klauw, First Lieutenant; David Van Ness, Second Lieutenant; John Van Ness, Ensign.

Sixth Company: Joshua Hall, Captain; Samuel Rowland, First Lieutenant; Henry Bush, Second Lieutenant; Thomas Beebe, Ensign.

A true copy from the Return of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

CLAVERACK DISTRICT. — FIFTH REGIMENT.

Robert Van Rensselaer, Colonel; John Van Alen, Lieutenant-Colonel; Henry J. Van Rensselaer, Richard Esselstyne, Majors; Abraham Van Alen, Adjutant; Lawrence Fonda, Quartermaster.

First Company: Jeremiah Muller, Captain; William Van Ness, Jun., First Lieutenant; Joghum Muller, Second Lieutenant; James Hogeboom, Ensign.

Second Company: Jasper Huyck, Captain; John Upham, First Lieutenant; Glouda De Lametter, Second Lieutenant; Justus Van Hoesen, Ensign.

Page v3:1121

Third Company: John Bartee, Captain; Michael Horton, First Lieutenant; Hendrick Blatner, Second Lieutenant; Jacob Best, Ensign.

Fourth Company: Jacob Philip, Captain; Peter Wiesmer, First Lieutenant; Jeremiah Johannes Muller, Second Lieutenant; George Philip, Ensign.

Fifth Company: Casparis Conyn, Captain; John Oosterhout, First Lieutenant; James Eltinge, Second Lieutenant; Philip Bartee, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

DISTRICT OF CLAVERACK. — NINTH REGIMENT.

Peter Van Ness, Colonel; Stephen Hogeboom, Lieutenant-Colonel; Jacob Ford, David —, Majors; Bartholomew Heath, Adjutant; Jonathan Dean, Quartermaster.

First Company: Philip Bartel, Captain; Cornelius Hogeboom, First Lieutenant; Elias De Long, Second Lieutenant; Matthew Reh, Ensign.

Second Company: Ithamar Spencer, Captain; Abner Hawley, First Lieutenant; David Pratt, Second Lieutenant; Amaziah Philip, Ensign.

Third Company: Jonah Graves, Captain; Charles McArthur, First Lieutenant; William Tigner, Second Lieutenant; Elijah Bement, Ensign.

Fourth Company: Jacob Ford, Captain; Thos. Brown, First Lieutenant; Bartholomew Barrat, Second Lieutenant; Ephraim Leech, Ensign.

Fifth Company: Martin Krum, Captain; Isaac Vosburgh, First Lieutenant; Abraham Vosburgh, Second Lieutenant; Johannes Shirtz, Ensign.

Sixth Company: John Hallenbeck, Captain; Bartholomew Heath, First Lieutenant; Nathaniel House, Second Lieutenant; Johannes J. Van Valkenburgh, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

DISTRICT OF MANOR OF LIVINGSTON. — TENTH REGIMENT.

Peter R. Livingston, Colonel; Robert R. Livingston, Jun., Lieutenant-Colonel; Henry Livingston, Esq., First Major; Samuel Ten Broeck, Second Major; Philip Rochefeller, Adjutant; Petrus Wyncoop, Quartermaster.

First Company: Dirck Jansen, Captain; Leonard Ten Broeck, First Lieutenant; William Pulfer, Second Lieutenant; Jacob Blass, Ensign.

Second Company: Joseph Elliot, Captain; John Van Beuren, First Lieutenant; John P. McArthur, Second Lieutenant; John McArthur, Ensign.

Third Company: Markes Blatner, Captain; George Decker, First Lieutenant; Zachariah Volant, Second Lieutenant; Christopher Hagedern, Ensign.

Fourth Company: Conradt Klyne, Captain; John L. Decker, First Lieutenant; James Robinson, Second Lieutenant; Jacob Vosburgh, Ensign.

Fifth Company: John A. Fonda, Captain; Peter Pulver, First Lieutenant; Fite Rossman, Second Lieutenant; John Schaver, Ensign.

Sixth Company: Jacob F. Schaver, Captain; Peter Van De Bogart, Junior, First Lieutenant; Fite Muller, Second Lieutenant; Johannes Best, Jun., Ensign.

Seventh Company: Adam Huysradt, Captain; Henry Ervine, First Lieutenant; Johannes Snyder, Second Lieutenant; Jury P. Dunce, Ensign.

Eighth Company: Philip Smith, Captain; Casper Shults, First Lieutenant; Adam Segendorph, Second Lieutenant; Bastion Jurry Lasher, Ensign.

Ninth Company: Samuel Ten Broeck, Captain; Petrus Van Gaasbeck, First Lieutenant; Hendrick Pulver, Second Lieutenant; Samuel J. Ten Broeck, Ensign.

GERMAN CAMP DISTRICT, (TO BE ADDED TO THE DISTRICT OF MANOR OF LIVINGSTON.)

Tenth Company: Tiel Rockefeller, Captain; Jacob Hagedorn, First Lieutenant; William Rockefeller, Second Lieutenant; Henry Will, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

DISTRICT OF COXSAKIE AND GROTE IMBOGHT. — ELEVENTH REGIMENT.

Anthony Van Bergen, Colonel; Cornelius Dubois, Lieutenant-Colonel; Ignatius Van Orden, First Major; John L. Bronck, Second Major; John Ten Broeck, Adjutant; Hubartus Van Loon, Quartermaster.

First Company: Thomas Hooghteeling, Captain; Henry Van Bergen, First Lieutenant; Richard Van Denburgh, Second Lieutenant; Cornelius Conine, Ensign.

Second Company: Philip Bronck, Captain; Myndert Van Schaick, First Lieutenant; Albert Van Loon, Second Lieutenant; Jachin Tryon, Ensign.

Third Company: Samuel Van Veghten, Captain; Johannes Rows, First Lieutenant; Jacob Van Veghten, Second Lieutenant; John Dubois, Ensign.

Fourth Company: John A. Witbeck, Captain; Francis Salisbury, Jun., First Lieutenant; Wessel Salisbury, Second Lieutenant; Barent Staats Salisbury, Ensign.

Fifth Company: David Abeel, Captain; William Snyder, First Lieutenant; William Van Orden Dumond, Second Lieutenant; John Wigram, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

DISTRICTS OF HALF-MOON AND BALLSTON. —TWELFTH REGIMENT.

Jacobus Van Scoonhoven, Colonel; James Gordon, Lieutenant-Colonel; Ezekiel Taylor, First Major; Andrew Mitchell, Second Major; David Rumsey, Adjutant; Simon Fort, Quartermaster.

Gerardus Cluet, Captain; Albert Van Derwerken, First Lieutenant; Robert Rowland, Second Lieutenant; John Van Derwerken, Ensign.

Nanning N. Visscher, Captain; John Van Vranken, First Lieutenant; Nicholas Van Vranken, Second Lieutenant; Maas Van Vranken, Ensign.

Jeremiah Vincent, Captain; Joseph Pinkney, First Lieutenant; Peter Farguson, Second Lieutenant; Elias Van Steenbergh, Ensign.

Joshua Losee, Captain; Thomas Hicks, First Lieutenant; Cornelius Veeling, Second Lieutenant; Oliver Waight, Ensign.

Tyrannus Collins, Captain; William McCrea, First Lieutenant; Benjamin Wood, Second Lieutenant; David Clerk, Ensign.

Stephen White, Captain; Thomas Brown, First Lieutenant; Epinetus White, Second Lieutenant; Nathan Raymond, Ensign.

DISTRICT OF SARATOGA. — THIRTEENTH REGIMENT.

John McCrea, Colonel; Cornelius Van Veghten, Lieutenant-Colonel; Daniel Dickinson, First Major; Jacob Van Schaick, Second Major; Archibald McNiel, Adjutant; John Vernor, Quartermaster.

Peter Van Woerdt, Captain; James Storm, First Lieutenant; Jonathan Dunham, Second Lieutenant; Gerrit Van Beuron, Ensign.

John Thompson, Captain; Josiah Benjamin, First Lieutenant; John Hunter, Second Lieutenant; Joseph Row, Ensign.

Henry O' Hara, Captain; Benjamin Giles, First Lieutenant; Jonathan Pettit, Second Lieutenant; James Pettit, Ensign.

Ephraim Woodward, Captain; Thomas Ballard, First Lieutenant; Haltum Dunham, Second Lieutenant; Abel Belknap, Ensign.

Ephraim Lake, Captain; Samuel Sheldon, First Lieutenant; Jabez Gage, Second Lieutenant; Benajah Sheldon, Ensign.

Joseph Palmer, Captain; John Davis, First Lieutenant; Hezekiah Dunham, Second Lieutenant; Alpheus Davis, Ensign.

David Jones, Captain; Samuel Perry, First Lieutenant; Peter Winne, Second Lieutenant; Elisha Bentley, Ensign.

Minute-Men: Alexander Baldwin, Captain; Samuel Bacon, First Lieutenant; Walter Hughet, Second Lieutenant; Elias Palmer, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

Page v3:1123

DISTRICT OF HOSACK AND SCHAGHTICOKE. — FOURTEENTH REGIMENT.

John Knickerbocker, Colonel; Daniel Bratt, Lieutenant-Colonel; Dirck Van Veghten, First Major; John Van Rensselaer, Second Major; Charles H. Toll, Adjutant; Ignas Kip, Quartermaster.

First Company: Hendrick Van Derhoof, Captain; Saml. Ketchum, First Lieutenant; Nathaniel Ford, Second Lieutenant; Jacob Hallenbeck, Ensign.

Second Company: Walter N. Groesbeck, Captain; Wynant Van Denburgh, First Lieutenant; Peter Davenport, Second Lieutenant; Jacob Yales, Ensign.

Third Company: John J. Bleecker, Captain; John Snyder, First Lieutenant; Matthew De Garmo, Second Lieutenant; Stephen Thorne, Ensign.

Fourth Company: Lewis Van Woerdt, Captain; John Schouten, First Lieutenant; Joseph Boyce, Second Lieutenant; John Morrel, Ensign.

Fifth Company: Fenner Palmer, Captain; John Johnson, First Lieutenant; James Williamson, Second Lieutenant; Jonathan Davis, Ensign.

Sixth Company: Daniel B. Bratt, Captain; Michael Lampman, First Lieutenant; Isaac Lansing, Second Lieutenant; Francis Hogal, Ensign.

Seventh Company: — Van Rensselaer, Captain; Michael Ryan, First Lieutenant; — —, Second Lieutenant; Peter Hartwell, Ensign.

Minute-Men: John J. Bleecker, Captain; William Thorn, First Lieutenant; Thomas Hicks, Second Lieutenant; Jonathan Rowland, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

UNITED DISTRICTS OF SCHOHARIE AND DUANESBURGH.

FIFTEENTH REGIMENT.

Peter Vrooman, Colonel; Peter W. Zicle, Lieutenant-Colonel; Thomas Etherson, Junior, First Major; Jost Beecher, Second Major; Lawrence Schoolcraft, Adjutant; Peter Ball, Quartermaster.

First Company: George Man, Captain; Christian Siubragh, First Lieutenant; John Dominack, Second Lieutenant; Jacob Snyder, Ensign.

Second Company: Jacob Heger, Captain; Martynus Van Slyck, First Lieutenant; Johannes W. Bauch, Second Lieutenant; Johannes L. Sawyer, Ensign.

Third Company: George Rechtmyer, Captain; Johannes J. Sawyer, First Lieutenant; Martynus W. Ziele, Second Lieutenant; Johannes Sawyer Bellinger, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.

DISTRICT OF KING' S. — SEVENTEENTH REGIMENT.

William Bradford Whiting, Colonel; Asa Waterman, Lieutenant-Colonel; Asa Douglass, Daniel Buck, Majors; Joseph Wood, Adjutant; Peter Garnsey, Quartermaster.

First Company: Asa Douglass, Captain; Elijah Bostwick, First Lieutenant; William Hallenbeck, Second Lieutenant; Isaac Averil, Ensign.

Second Company: Aaron Kelly, Captain; William Warner, Jun., First Lieutenant; Pollicarpus Smith, Second Lieutenant; Samuel Olmsted, Ensign.

Third Company: Philip Frisbe, Captain; Ebenezer Cady, Junior, First Lieutenant; Josiah Warner, Second Lieutenant; Ephraim Lord, Ensign.

Fourth Company: Nehemiah Fitch, Captain; Samuel Higley, First Lieutenant; John Smith, Second Lieutenant; Jonathan Molt, Ensign.

Fifth Company: Ebenezer Benjamin, Captain; Jonathan Ford, First Lieutenant; John Munsy, Second Lieutenant; Asa Doty, Ensign.

Sixth Company: Elijah Hudson, Captain; Jacob Vosburgh, First Lieutenant; Ezra Allen, Second Lieutenant; Samuel Bailey, Ensign.

Seventh Company: Band Dyer, Captain; Samuel Wheeler, First Lieutenant; Daniel Herrick, Second Lieutenant; Nathan Herrick, Ensign.

Eighth Company: Elijah Gilbert, Captain; John

Page v3:1124

Gillet, First Lieutenant; John Gile, Second Lieutenant; James Marvin, Ensign.

A true copy from the Returns of said District:

MATTHEW VISSCHER, Clerk.


Previous Document Next Document

Returns of Officers of sixteen Regiments, in New-York. [1775-10-20] Visscher, Matthew. [S4-V3-p1118] [Document Details][Complete Volume]



Produced by Northern Illinois University Libraries.
Send questions or comments about American Archives to Drew E. Vandecreek (drew@niu.edu).
PhiloLogic Software, Copyright © 2001 The University of Chicago.
PhiloLogic is a registered trademark of The University of Chicago.